Priser

Priser på fysioterapi inden for den offentlige sygesikring

For at du kan opnå offentligt tilskud til fysioterapi, skal der foreligge en gyldig lægehenvisning ved første konsultation.
Der er i hver region, et begrænset antal fysioterapeuter, der kan arbejde et fastsat timeantal, under sygesikringsoverenskomsten.
Da efterspørgslen på vores ydelser hos FysioDanmark Ringsted, langt overstiger den begrænsede kapacitet under sygesikringen, betyder det desværre, at der opstår ventetid for de lægehenviste patienter, der ønsker at blive behandlet under sygesikringen.
Der er i øjeblikket ca. 12 ugers ventetid på behandling, inden for den offentlige sygesikring.
Ved behov for akut fysioterapi henviser vi til behandling uden for sygesikringen.
Priserne er overenskomsttakster, der prisjusteres to gange årligt.

YdelsePrisRefusion fra "danmark"
Første konsultation299,29133,00
Normal konsultation190,3088,00
Holdtræning126,8859,00
Opfølgende træningsterapi63,4430,00
Udeblivelse/for sent afbud - Behandling313,5100,00
Udeblivelse/for sent afbud - Holdtræning 126,8800,00

Priser på fysioterapi uden for den offentlige sygesikring & Ringsted Sportsklinik

Ved behandling uden for den offentlige sygesikring og i Ringsted Sportsklinik, skal du selv betale det fulde honorar, uden tilskudet fra den offentlige sygesikring.
Priserne er overenskomsttakster, der prisjusteres to gange årligt.
Uden for den offentlige sygesikring er der ingen ventetid, da vi her ikke er underlagt begrænsning af vores kapacitet.
Du behøver ikke en lægenhenvisning. Sygeforsikringen danmark giver fortsat tilskud til fysioterapi.

YdelsePrisRefusion fra "danmark"
Første konsultation493,06133,00
Normal konsultation313,5188,00
Udeblivelse313,5100,00
Ultralydsscanning tillæg199,0000,00
Shockwave tillæg199,0000,00
Udvidet fodundersøgelse800,0088,00
Ortopædiske indlægssåler 1 par1800,0000,00
Ortopædiske indlægssåler 2 par3200,0000,00
Solemaids undersøgelse og tilpasning af såler500,0088,00
Solemaids såler 1 par1400,0000,00

Priser på Massage

YdelsePris
Massage 30 min.275,00
Massage 60 min.500,00
Udeblivelse200,00

Priser på Træningsmedlemskab

MedlemskabPris
FysioTræningkr. 279,00 pr. mdr.
FysioFitnesskr. 279,00 pr. mdr.
FysioFitness forudbetalt 1 mdr.kr. 399,00
FysioFitness forudbetalt 3 mdr.kr. 900,00
FysioFitness forudbetalt 6 mdr.
kr. 1500,00
FysioFitness forudbetalt 12 mdr.kr. 2500,00
PrøvetimeGratis
OprettelseGratis